★ BubbleBum ★ Magamiskotid ★ Soojakotid / jalakotid ★ Padjad, tekid ★ Kõhukotid / kandelinad ★ Vannituppa ★ Söögiaeg ★ Kaelarätid ★ Tegelustekid ★ Kiiged, lamamistoolid ★ Pehmed mänguasjad ★ Kõristid ★ Puidust ja arendavad mänguasjad ★ Tipitelgid ★ Mööbel ★ Kunstitarbed ★ Nukud, nukutarbed ★ Mänguköögid, köögitarbed ★ Rollimängud ★ Tööriistad ★ Autod, rongid ★ Rattad ja tarvikud ★ Istu ja sõida ★ Mängumajad ★ Liumäed, ronimisseinad ★ Liivakastid ★ Basseinid, veekeskused ★ Sport  

Lapse areng esimesel eluaastal

 

Esimene elukuu

Mida laps oskab? 
Fikseerib pilgu, olgugi et ainult mõneks ajaks. Ta tunnetab ema emotsioone ning reageerib nendele. Kui ema on ärritatud, on seda ka laps. Esimese kuu lõpuks peaks laps hoidma lõuga lühiajaliselt üleval.

Esimesel elukuul peab laps kõhuli olles tõstma kergelt pead aluspinnalt, et vajadusel vabastada enda hingamisteid. Laps reageerib visuaalsele ja helilisele stimulatsioonile, kuid tuleb meeles pidada, et lapse vaateväli on 10-25 cm raadiuses. Last selili pannes avaldub keha erinevate segmentide vahel asümmeetria. Näiteks pead ühele poole keerates painutuvad vastaskehapoole käsi ja jalg (nn. vehkleja asend). Need on kaasasündinud refleksid (primitiivsed refleksid), mis avalduvad eri etappidel esimese eluaasta jooksul. Olemuselt on nad ümbritsevast maailmast infot koguvad, toitu otsivad ja imikut kaitsvad. Neid alustatud liigutusi hakkab laps esimesel eluaastal jõuliselt harjutama, muutes need aja möödudes juba automaatseks.

Mida peaks ema õppima?
Säilitama rahu, kui laps karjub. Vaata ta keelt. Kui see on pinges, keeleots aga tõuseb üles, siis annab see teada füüsilisest ebamugavusest või valust. Kui keel on pehme, siis tahab beebi ilmselt süüa või suhelda. Möödub veidi aega ja sa õpid kiiresti aru saama, milles on lapse rahulolematuse põhjus.
 
Mänguasja soovitused
 
 
Teine elukuu

Mida laps oskab?
Hoiab kõhuli olles pead. Oskab juba oma tundeid väljendada — vehib ema ja isa nähes rõõmsalt käte ja jalgadega.

Teisel elukuul areneb edasi kõhuli asendi kontroll. Pea hoid kõhuli muutub kindlamaks, mis omakorda paneb aluse lülisamba kaelaosa kumerusele. Kehatüve tugevnemisega areneb toetus küünarvartel ning laps on võimeline ajaliselt kauem püsima kõhuli asendis.

Mida peaks ema õppima?
Suhtlemist sellise väikese inimesega. Naeratama talle sagedamini, rääkima helli sõnu, tegema kerget massaaži.
 
Mänguasja soovitused
 
 
Kolmas elukuu
 
 
Mida laps oskab?
Liigutab aktiivselt käsi ja sirutab neid ema ning kõrinate poole. Võimalik, et ta üritab end seljalt kõhule pöörata.
 
Kolmandaks elukuuks peaks olema pea kontroll juba kindel ja laps hoiab ennast küünarvartel probleemideta. Laps omandab oskuse keerata selili asendist kõhuli üle mõlema külje, mõni laps võib vajada väikest abi. See oskus areneb kindlalt välja 6ndaks elukuuks. Selili asendis painutab laps jalgu ning haarab enda põlvedest. Sellega aktiveerib laps enda seljalihased ning saab teadlikumaks oma teistest kehaosadest – jalgadest. Selili olles toob käsi ees kokku, haarates enda ees olevaid objekte ja tuues neid suhu. Kui last tõmmata selili asendist kätest, hoiab laps kindlalt pead õlgade vahel, aidates istuma tulemisele kaasa. Näeb objekte umbes 90 cm kauguselt.
 
Mida peaks ema õppima?
Lõbustama last, kes võib viriseda lihtsalt igavusest. Võta ta sülle, korralda talle ekskursioone korteris, jutusta ja näita, kuidas saab valguse sisse lülitada ja kuidas liiguvad kardinad.
 
 
 
Neljas elukuu
 
 
 
Mida laps oskab?
Haarab mänguasju, tunneb oma nime ja rõõmustab seda kuuldes. Veel võib laps teha vapustava avastuse: selgub, et pöörata ei saa mitte üksnes seljalt kõhule, vaid ka vastupidi!
 
Neljandal elukuul istub laps, kui teda toetada puusadest. Selg on istudes kumer ja iseseisev kontroll selle asendi üle puudub. Selles vanuses arendatakse edasi oskusi, mis on juba varasemalt omandatud. Kaob üks mitmest primitiivsetest refleksides – haaramisrefleks. Laps haarab teadlikult enda ees olevaid objekte nii selili kui kõhuli asendis. Oskus esemetest tahtlikult lahti lasta areneb alles 14. elukuuks.
 
Mida peaks ema õppima?
Tuleb osata valida selliseid kõrinaid ja teisigi mänguasju, mida laps saab oma väikeste kätega mugavalt hoida.
 
 
 
 
Viies elukuu
 
 
Mida laps oskab?
Koogab meloodiliselt. Eristab omasid võõrastest. Võõrast nähes võib nutma puhkeda.
 
Viiendal elukuul tõstab laps selili olles pead. Kuna selles vanuses on omandatud meisterlikult kõhuli keeramine, muutub selili asend vastumeelsemaks. Kuid selili olles püüavad lapsed enda varbaid, mis kuuendaks elukuuks ka oma tee suhu leiavad. Kõhuli olles areneb toetus sirgetel kätel, mis on esimeseks sammuks käpuli asendisse minemisel. Laps reageerib vanema häälele aktiivselt emotsiooniga, imiteerib.
 
Mida peaks ema õppima?
Lapsega võimlema. Harjutusi tuleb teha meeldiva muusika saatel. Ära unusta õhuvanne, suplemist ja pikki jalutuskäike (4-5 tundi päevas). Karastamisega tuleb tegeleda regulaarselt.
 
 
 
 
Kuues elukuu
 
 
Mida laps oskab?
Närida kõike, mis kätte juhtub. Nimelt kuuendal elukuul hakkavad lapsel tulema esimesed hambad. Pooleaastasel on ka igav voodis olla, ta tahab juba istuda. Ära kiirusta sündmusi tagant. Sellises vanuses lastel on tugiaparaat ja ristluud alles kujunemas. Seetõttu võib varajane istumine tekitada tulevikus terviseprobleeme. Lapse organism ei ole veel valmis selgroo koormuseks.
 
Kuuendal elukuul on aktiivne istumistasakaalu harjutamine. Iseseisvalt veel istuma ei minda. Kui istudes peaks tasakaal kaduma, asetab laps enda kaitseks käed ette ning külgedele. Omandatakse esimene aktiivne liikumismuster – pivoteerimine ehk kõhuli olles ümber oma kesktelje pöörlemine. Mõned lapsed omandavad oskuse kõhuli roomata.
 
Mida ema peaks õppima?
Tuleks leida esimesed vahendid lapse hammaste puhastamiseks. Varsti hakkab laps roomama. Selleks tähtsaks päevaks tuleb oma elamine valmis seada. Korista ära ohtlikud esemed, kata pistikupesad. Kui laps ei ole saanud veel lisatoitu, siis nüüd on selleks õige aeg. Alustada võiks köögiviljapüreedest.
 
 
 
 
 
Seitsmes elukuu
 
 
Mida laps oskab?
Roomata. Nüüd on ta ema kannul kõikjal. Kuigi tänapäeval jääb üha vähemaks neid lapsi, kes seda etappi läbivad. Paljud hakkavad kohe käima.
 
Seitsmendal elukuul istub laps ilma abita, seega on käed vabad mänguks. Võimeline istumisest minema üle mõlema külje kõhuli, siirduma käpuli asendisse (neljapunktitoetus). Haaramine muutub spetsiifilisemaks.
 
Mida ema peaks õppima?
Meelitama teda mänguasjadega, kui ta on laisk roomama. Uudishimu ajab lapse liikvele. Ta tahab oma lelu kätte saada.
 
 
 
 
 
Kaheksas elukuu
 
 
Mida laps oskab?
Püsti tõusta, hoides kinni voodivõrest või ema käest. See on aeg, kus tal areneb tugev seotus emaga. Ta suhtub suure armukadedusega teistesse pereliikmetesse, kes samuti ema tähelepanule pretendeerivad.
 
Kaheksandal elukuul omandab laps teadliku kõhult seljale keeramise, tuleb selili asendist istuma. Laps roomab aktiivselt käpuli asendis, haarab enda ees olevaid esemeid.
 
Mida ema peaks õppima?
Söötma last, kes mitte üksnes ei tutvu uute maitsetega, vaid istub meelsasti koos täiskasvanutega laua taga. Pole vajalik korraldada terveid etendusi, et laps sööks „ühe suutäie ema eest ja teise isa eest“ . Las ta tähelepanu koondub hoopis ilusatele erksavärvilistele nõudele ja kenale serveeringule.
 
 
 
 
 
 
Üheksas elukuu
 
 
Mida laps oskab?
Korrata lihtsamaid sõnu. Teda hakkavad huvitama teised lapsed. Tema emotsioonide ring avardub. Ta väljendab imestust, rõõmu, uudishimu. Vahel tekivad ta näole ka rahulolematus, solvumine ning hirm.
 
Üheksanda ja kümnenda elukuu vahel hakkavad lapsed toe najal läbi poolpõlvituse püsti tõusma, oskuse ja keha kontrolli arenedes teostavad toe najal külgsamme. Käpuli asend areneb tihtipeale „karukõnniks“, kus laps käpuli olles lükkab jalad sirgeks ja tuhara üles.
 
Mida ema peaks õppima?
Valmistama igat sorti kõrinaid. Lapsed jumaldavad kõristada liivaga või tangudega täidetud plastpudelitega ja kortsutada paberit.
 
 
 
 
 
Kümnes elukuu
 
 
Mida laps oskab?
Aru saada küsimustest: „Kus on kiisu?“, „Kus on pall?“, „Kus on su nina?“ Ta oskab lõhkuda mänguasju ja teisi kättesaadavaid esemeid, sest ta tahab nii väga teada, mis nende sees on.
 
Mida ema peaks õppima?
Mitmesuguseid näpumänge. Need arendavad lapse peenmotoorikat, kõnet ning meeldivad talle väga. Ja ka raamatuid ei tohiks nüüd unustada!
 
 
 
 
 
 
Üheteistkümnes elukuu
 
 
Mida laps oskab?
Püsti tõusta. Üritab teha esimesi samme. Kui paluda talt teatud mänguasja, siis ta otsib selle kergesti teiste seast üles.
 
Üheteistkümnenda ja kaheteistkümnenda elukuu vahel teevad paljud lapsed oma esimesed sammud, mis arenevad kindlaks kõnniks välja umbes 18. elukuuks. Imiteerivad kõne, millele lisavad üksikuid sõnu. Laps on võimeline kükitama iseseisvalt täistallal.
 
Mida ema peaks õppima?
Panema kokku ja võtma lahti püramiidi. Nüüd tasub lapsele pakkuda purunematut tassi, et ta õpiks sellest jooma.
 
 
 
 
 
 
Kaheteistkümnes elukuu
 
 
Mida laps oskab?
Käia, jäljendada täiskasvanuid. Näiteks paneb nukku magama ja annab talle süüa. Ütleb juba kahesilbilisi sõnu.
 
Mida ema peaks õppima?
Korraldama laste pidusid ja tegema kingitusi. Esimene keeruline ja tähtis aasta on lõpule jõudnud. Ees on aga ootamas veel terve hulk imepäraseid avastusi.